Moc bierna: definicja, mierzenie i jej znaczenie w efektywnym zarządzaniu energią

W sektorze energetyki często słyszy się o mocy biernej. Ma ona znaczenie m.in. w kontekście ponoszonych wydatków eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii elektrycznej. W tym artykule przedstawimy w kilku słowach, czym jest moc bierna, w jaki sposób się ją mierzy i jakie jest jej znaczenie dla efektywnego zarządzania energią w firmie. Sprawdźmy.

Czym jest moc bierna?

Moc bierna, zwana również energią bierną, to energia, która nie jest zużywana na potrzeby działania urządzeń elektrycznych lub produkcji ciepła. Z drugiej strony zjawisko jej występowania jest konieczne dla prawidłowego działania różnego rodzaju urządzeń, w tym m.in.: silników czy też transformatorów. Negatywne skutki mocy biernej pojawiają się dopiero wtedy, gdy jest jej po prostu za dużo. Wówczas dochodzi do większych strat energetycznych, co może powodować konsekwencje finansowe w postaci kar dla podmiotów, które generują ponadumowny pobór mocy biernej.

Podstawowa definicja wyróżnia dwa rodzaje mocy biernej. To energia bierna pojemnościowa i indukcyjna. Indukcyjna jest pobierana z sieci po to, aby wytworzyć pole magnetyczne w silnikach i wspomnianych transformatorach. Moc bierna pojemnościowa z kolei jest oddawana bezpośrednio do sieci poprzez kondensatory czy też oświetlenie LED.

Jak mierzy się moc bierną?

Obecnie najprostszym sposobem dokonania pomiarów mocy biernej jest skorzystanie z dedykowanych mierników. Umieszcza się je w obwodzie elektrycznym. Ich zadaniem jest dokonywanie w czasie rzeczywistym pomiaru poziomu poboru mocy biernej, mocy pozornej, mocy czynnej czy też innych parametrów. Dzięki temu można kontrolować działanie układu i w razie konieczności zastosować niezbędne zmiany lub modernizacje, które podniosą efektywność energetyczną przedsiębiorstwa. Nieocenionym wsparciem okazuje się również nasz system AIFLO, który posiada rozbudowaną analitykę i moduł raportowania. Dzięki temu otrzymujesz informacje o realnym poziomie mocy biernej i jesteś w stanie w porę zareagować.

Jakie znaczenie dla zarządzania energią ma moc bierna?

Bez wątpienia nie można bagatelizować zjawiska mocy biernej występującego w firmie. Wszystko dlatego, że ponadumowny pobór energii biernej może przekładać się na kary finansowe nakładane na przedsiębiorstwo. Zwiększona kontrola nad tym zjawiskiem, a także zastosowanie kompensacji mocy biernej mogą przełożyć się na realne oszczędności. Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że choć jest ona oddawana do sieci, to jednak energia bierna pojemnościowa nie jest bezpłatna i jej pobór generuje koszty.

Aby zredukować to zjawisko, stosuje się specjalne urządzenie. To tzw. kompensator mocy biernej. Dzięki niemu można wygenerować spore oszczędności i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne firmy. Zespół HOBO Systems specjalizuje się m.in. w doborze właściwego momentu dla kompensacji mocy biernej oraz w innowacyjnych rozwiązaniach, które zwiększają efektywność zarządzania energią w firmie. Razem z nami zoptymalizujesz koszty dystrybucji energii i zwiększysz swój spokój. Pomoże Ci w tym system AIFLO. Zapraszamy do sprawdzenia jego możliwości.