Inwestycja w OZE – od czego zacząć?

Każda inwestycja w Odnawialne Źródła Energii powinna być dobrze przemyślana. Warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy, aby podjąć świadomą biznesowo decyzję. To nie tylko staranny wybór rodzaju OZE, ale również skala ewentualnej instalacji i wybór dostawcy komponentów. Nieocenionym wsparciem w całym procesie okazuje się również audyt opłacalności inwestycji w OZE, który można wykonać m.in. pod instalację fotowoltaiczną. Sprawdź, od czego zacząć.

Postaw na profesjonalny audyt

Bez dwóch zdań pierwszym krokiem w całej inwestycji powinien być profesjonalny audyt. Ten dobiera się bezpośrednio do wybranego rodzaju OZE. Na polskim rynku najczęściej inwestuje się w fotowoltaikę. Wówczas warto przeprowadzić specjalistyczny audyt pod instalację fotowoltaiczną (PV). Pozwoli on na dokładne sprawdzenie dotychczasowego zużycia energii oraz przygotowanie indywidualnego profilu odbiorcy. Tego typu badania trwają przez kilka tygodni. Na tej podstawie dokonuje się analizy opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz dobiera jej moc bezpośrednio do potrzeb klienta, oraz jego najbliższych planów. Wszystko po to, aby cała inwestycja była szyta na miarę, a decyzja o niej podjęta świadomie i na podstawie odpowiedniego przygotowania. Tego typu audyty wykonują specjaliści HOBO Systems, którzy pomogą Ci w określeniu potencjału OZE w Twoim indywidualnym przypadku.

Porównaj oferty dostawców

Sektor OZE w Polsce dynamicznie się rozwija. To sprawia, że na rynku dostępne są oferty wielu dostawców. Zanim zdecydujesz się na zakup OZE od konkretnego z nich, warto przeprowadzić dokładną analizę partnera biznesowego. Pierwszym krokiem w tym zakresie jest pozyskanie oferty od kilku podmiotów oraz ich porównanie. Bez odpowiedniej wiedzy i znajomości rynku może być to jednak dość trudne. Z pomocą przychodzą tu firmy specjalizujące się w analizie rynku energetycznego, takie jak HOBO Systems, które wykona za Ciebie całą pracę, dostarczy Ci najlepsze oferty oraz pomoże wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Weryfikacja obowiązującego prawa

Oczywiście na etapie inwestowania w OZE należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi, a także skonsultować możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną. Cała inwestycja powinna być przeprowadzona zgodnie z literą prawa. To niezwykle ważne w kontekście dalszej eksploatacji OZE i uniknięcia niepotrzebnych problemów natury prawnej i administracyjnej. W tym obszarze warto skonsultować się ze specjalistami. Obecnie inwestowanie w odnawialne źródła energii dotowane jest z różnego rodzaju programów. W związku z tym przed zakupem warto sprawdzić dostępne możliwości. Być może w Twoim przypadku uda się pozyskać finansowanie, które wyraźnie zmniejszy wkład własny w OZE.

Podsumowując, przy tego typu inwestycjach odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu. W całym tym skomplikowanym procesie wesprą Cię specjaliści HOBO Systems.