Moc czynna bierna, pozorna i pojemnościowa

Moc czynna i bierna

Osoby interesujące się zarządzaniem energią w firmie lub myślące o inwestycji w fotowoltaikę, z pewnością spotkają się z takimi pojęciami jak: moc czynna, bierna indukcyjna i bierna pojemnościowa. Warto zapoznać się z ich szczegółowym znaczeniem oraz zrozumieć, kiedy powstaje dany typ energii i jakie ma znaczenie w kontekście wysokości płaconych przez Ciebie rachunków. W tym artykule w kilku zdaniach wyjaśnimy każde ze wspomnianych pojęć.

Moc czynna

Standardowo w obwodzie elektrycznym występują trzy rodzaje energii: czynna, bierna pojemnościowa i bierna indukcyjna. Moc czynna to ta, która jest zamieniana na pracę użytkową. Oznacza to, że jest ona wykorzystywana do działania urządzeń korzystających z energii elektrycznej. Jednostką mocy czynnej jest wat.

Moc bierna

Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy niezwykle ważna jest moc bierna. Tym mianem określa się energię, która występuje pomiędzy źródłem prądu, a jego odbiornikiem. Jednocześnie ten typ energii nie jest wykorzystywany do działania urządzeń. Zamiast tego przepływa tam i z powrotem pomiędzy elektrownią a odbiorcą. Nie oznacza to jednak, że moc bierna jest niepotrzebna. Wręcz przeciwnie. Moc bierna indukcyjna pobierana jest przez urządzenia, które wykorzystują zjawisko indukcji, w tym m.in.: lodówki, klimatyzatory, transformatory i silniki indukcyjne. Moc bierna indukcyjna jest pobierana z sieci i odbiorca musi ponosić jej koszt. Jednostką mocy biernej jest var.

Moc bierna pojemnościowa to energia, która jest wytwarzana przez układy elektroniczne, w tym m.in.: zasilacze, przewody, oświetlenie LED oraz instalacje fotowoltaiczne. Mimo że moc ta jest oddawana do sieci, to jednak odbiorca musi za nią zapłacić. Stanowi ona jedną z pozycji na rachunku za prąd.

Nadwyżka mocy biernej to dodatkowy koszt, czyli dlaczego warto kompensować moc bierną?

Przekroczenie limitu mocy biernej może powodować określone konsekwencje, w tym dodatkowe opłaty, a nawet kary po stronie przedsiębiorcy. Właśnie dlatego warto postawić na kompensator mocy biernej. To dedykowane urządzenie, dzięki któremu można obniżyć rachunki eksploatacyjne. Urządzenie odpowiada za równoważenie energii biernej pobieranej przez odbiorniki energią o zbliżonej wartości, jednak o przeciwnym zwrocie. Zjawisko to nazywane jest kompensacją mocy biernej.

Jak się okazuje, koszty z tytułu obu typów energii biernej można zredukować. Energię bierną indukcyjną obniża się za pomocą kondensatorów, natomiast pojemnościową za pomocą dławików. Coraz więcej świadomych przedsiębiorców decyduje się na ten krok. Ze względu na specyfikę całego procesu, instalację tego typu systemu warto powierzyć profesjonalistom.

Skuteczne zarządzanie energią z AIFLO

Nasza firma przygotowała autorski system zarządzania energią AIFLO. To rozwiązanie, dzięki któremu możesz jeszcze lepiej monitorować zużycie prądu w przedsiębiorstwie, a także wdrażać zmiany, które doprowadzą do jego optymalizacji. Staranne wdrożenie tego rozwiązania pozwala na redukcję rachunków nawet na poziomie 26%. W systemie uwzględniono dedykowane alerty mocy biernej oraz wsparcie specjalistów HOBO Systems, którzy pomogą Ci w uporaniu się z przekroczeniem jej limitów. Zapraszamy do sprawdzenia możliwości współpracy z naszą firmą.