Optymalizacja zużycia energii dla przedsiębiorstw

Każdy przedsiębiorca powinien zainteresować się optymalizacją kosztów zużycia energii. Może to doprowadzić do dużych oszczędności i poprawy rentowności prowadzonego biznesu. Sama optymalizacja energetyczna może zostać dokonana na wielu płaszczyznach. To nie tylko bardziej świadome konsumowanie prądu, ale również renegocjowanie warunków umowy z dostawcą czy też dbanie o bezawaryjność i niezawodność posiadanych urządzeń. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i na czym polega rozsądne zarządzanie kosztami w przedsiębiorstwie w zakresie energii.

Czym właściwie jest optymalizacja kosztów zużycia prądu?

W dużym skrócie optymalizacja zużycia energii w firmach to szereg działań, które mają na celu doprowadzenie do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Jednocześnie wydajność firmy powinna zostać utrzymana, a czasem nawet ulega poprawie. Dzięki temu na rynek można dostarczać usługi lub produkty przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych. W obszarze energii optymalizacja skupia się na kilku podstawowych elementach. Jednym z nich jest redukcja poboru mocy biernej, której występowanie powoduje dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorstwa. Inne obszary to m.in.: unowocześnienie parku maszyn, dbanie o niezawodność sprzętu czy też renegocjowanie warunków umowy z dostawcą prądu.

Kompensacja mocy biernej

W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje bilansowanie energii elektrycznej biernej. To tzw. kompensacja, która polega na równoważeniu mocy biernej przez moc czynną o przeciwnym wektorze. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać zjawisko mocy biernej i spożytkować ją na działanie urządzeń elektrycznych. Automatycznie przekłada się to na mniejsze koszty eksploatacyjne. To niezwykle ważne, ponieważ przekroczenie limitów poboru energii biernej może przełożyć się na znaczny wzrost wysokości rachunków, a nawet na kary nakładane na przedsiębiorców.

Nowoczesny park maszyn

Na redukcję kosztów w firmie produkcyjnej przekłada się również unowocześnienie parku maszyn. Każdy właściciel powinien zadbać o to, aby eksploatowane urządzenia elektryczne działałby bez zarzutu. Jakiekolwiek usterki powinny być naprawiane niezwłocznie. Przekłada się to na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i zoptymalizowane zużycie energii elektrycznej.

Renegocjacja warunków umowy

Od 2007 roku rynek energii w Polsce jest uwolniony. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca może indywidualnie negocjować warunki zakupu prądu od dostawcy oraz w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę i poszukać korzystniejszej opcji. Nieocenione wsparcie w tym zakresie stanowi profesjonalne doradztwo energetyczne. Eksperci są w stanie zweryfikować zapisy aktualnej umowy, wskazać najlepszy moment do zmiany sprzedawcy energii oraz stanowić nieocenione wsparcie w przeprowadzeniu całego procesu, którego zwieńczeniem będzie wybór najkorzystniejszej z dostępnych ofert.

Dlaczego firmy powinny zainteresować się optymalizacją zużycia energii?

Dlaczego każda firma powinna zainteresować się optymalizacją zużycia energii? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tego typu działania pozwalają na znaczną redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz na poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa. Ponadto firmy budujące wizerunek świadomych odbiorców prądu cieszą się większym zainteresowaniem klientów. To niezwykle ważne w czasach, gdy na znaczeniu zyskała dbałość o środowisko naturalne. Dodatkowo nieefektywne zarządzanie energią może powodować zwiększone straty, w tym nadprogramową moc bierną, co przekłada się na kary finansowe. Aby tego uniknąć, już dziś warto zdecydować się na optymalizację zużycia energii dla przedsiębiorstw. Tego typu usługi świadczą eksperci firmy HOBO Systems.

Wsparcie HOBO Systems w optymalizacji energetycznej

Firma HOBO Systems od lat wspiera klientów w optymalizacji energetycznej. W tym celu wykorzystuje swój autorski system AIFLO. Dzięki niemu można prowadzić pomiary zużycia prądu w czasie rzeczywistym oraz na bieżąco śledzić profil dobowo-godzinowy przedsiębiorstwa. Ponadto AIFLO to rozbudowana analityka i możliwość negocjacji warunków finansowych umów z dostawcami prądu. Wszystko w ramach jednego i intuicyjnego programu. Jeżeli chcesz zoptymalizować zużycie energii w swojej firmie, to zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Przygotujemy dla Ciebie dedykowany projekt doradztwa energetycznego.