Cena energii – prognozy dla rynku. Kiedy kupić prąd?

Od wielu miesięcy cena energii elektrycznej systematycznie wzrasta. Prognozy z tym związane nie są optymistyczne. Ceny hurtowe prądu rosną i póki co nie zanosi się na to, aby ten trend odwrócić. Mało tego, już teraz analitycy i specjaliści branżowi wskazują na to, że w przyszłym roku powinniśmy przygotować się na jeszcze wyższe rachunki. Sprawdź, jakie są prognozy dla rynku cen energii w perspektywie najbliższych miesięcy oraz kiedy najlepiej kupić prąd.

Jakie są prognozy dla rynku energii?

Prognozy dla rynku cen energii nie są najlepsze. Przez kilkanaście miesięcy mieliśmy do czynienia z systematycznym wzrostem cen prądu. Wpłynęło na to wiele czynników, w tym przede wszystkim zaburzenia na rynku surowców energetycznych. Te spowodowane były m.in. przez wojnę w Ukrainie, czy też wcześniejszą sytuację pandemiczną. Obecnie doświadczamy chwilowej stabilizacji cen. Jest to w dużej mierze pokłosie działań pomocowych polskiego rządu dla odbiorców indywidualnych i biznesowych, którym jest między innymi częściowe zamrożenie cen energii. Najbliższe miesiące nie powinny nic zmienić. Specjaliści i analitycy branżowi prognozują jednak, że ze wzrostem cen energii będziemy mieć do czynienia także w 2024 roku. Na ten moment trudno wyrokować dalej. W związku z tym warto obserwować sytuację i sprawdzać, czy w Twoim wypadku są jakiekolwiek możliwości zredukowania kosztów zużycia energii elektrycznej.

Cena maksymalna – kiedy kupić prąd?

Od 1 grudnia 2022r. w Polsce wprowadzono maksymalne ceny energii. To propozycja skierowana do gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów wrażliwych. Jednocześnie w 2023 roku ceny prądu i tak mogą dla tych odbiorców wzrosnąć w przypadku podwyżek takich obciążeń jak m.in.:

  • zmiana stawki podatku akcyzowego;
  • powrót stawki VAT.

O tym kiedy kupić prąd, decyduje wiele czynników. Warto przeanalizować obecną sytuację rynkową. W przypadku wątpliwości rekomenduje się skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów w tym zakresie. Zgodnie z przedstawionymi danymi większość uprawnionych przedsiębiorstw skorzystała ze wsparcia rządowego i w terminie złożyła wnioski o cenę maksymalną. Będzie ona gwarantowana do końca 2023 roku. Na ten moment trudno wyrokować, czy w 2024 roku rządowe wsparcie będzie podtrzymane.

Brak kontraktu na energię – czym ryzykujesz?

Bez dwóch zdań warto zadbać o stosowny kontrakt na energię z wyprzedzeniem. Brak takiego kontraktu wiąże się z określonym ryzykiem dla przedsiębiorcy. Umowa na dostawę prądu gwarantuje jego dostawę w odpowiedniej ilości oraz po określonej stawce w danym terminie. W przypadku jej braku, trzeba będzie skorzystać z tzw. sprzedawcy rezerwowego, który oferuje ceny wyraźnie wyższe od tych gwarantowanych w kontraktach i cen rynkowych. Wiąże się to z ryzykiem spadku rentowności prowadzonego biznesu. Jest to bezpośrednio związane ze wzrostem kosztów operacyjnych w firmie. Aby tego uniknąć, koniecznie zadbaj o stosowny kontrakt na energię. Zabezpiecz dostawy prądu i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo energetyczne.