Koszt energii elektrycznej – od czego zależy?
W ostatnich miesiącach wielu Polaków niepokoi się prognozami wzrostu cen energii elektrycznej. Koszty prądu wpływają na wysokość rachunków eksploatacyjnych zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. Jak się okazuje, koszt kWh może być bardzo zróżnicowany. W tym artykule sprawdzimy, od czego zależy koszt energii elektrycznej w przypadku przedsiębiorstw. To cenna wiedza, która pozwoli Ci na podejmowanie bardziej świadomych decyzji w tym zakresie.
Co składa się na całkowity koszt zużycia prądu?
Każde przedsiębiorstwo otrzymuje rachunki za zużycie energii elektrycznej. Na otrzymanych fakturach znajduje się cena dla odbiorcy końcowego wraz z zestawieniem poszczególnych pozycji. Z punktu widzenia odbiorcy najważniejsze czynniki to:
- cena zakupu energii elektrycznej;
- opłata za dystrybucję energii.
To wszystko składa się na sumaryczny koszt, który musi ponieść przedsiębiorca. Jak się okazuje, może on być różny w zależności od tego, na jakiego sprzedawcę energii postawisz, gdyż koszt zakupu energii elektrycznej stanowi około 60-70% kosztu całkowitego. Właśnie dlatego w tym obszarze warto się zdecydować na dokładną analizę i świadomy wybór sprzedawcy, którego oferta będzie dopasowana do potrzeb Twojej firmy i specyfiki jej działalności.
Cena uzależniona od kosztu surowców energetycznych
Zanim prąd trafi do sieci, musi zostać wyprodukowany. Na tym etapie powstaje jeden z kluczowych kosztów. Wiele zależy od kontraktów terminowych, które podpisywane są pomiędzy wytwórcą energii oraz jej sprzedawcą. Oba podmioty (elektrownia i przedsiębiorstwo obrotu energią) podpisują dedykowaną umowę. Zazwyczaj jest to kontrakt terminowy, który zobowiązuje wytwórcę do sprzedaży energii według ustalonej ceny. Na tym etapie sprzedawca musi zadeklarować m.in. zapotrzebowanie na energię. Ostateczne warunki finansowe kontraktu zależą m.in. od tego, jaka jest obecna cena surowców energetycznych (np. węgiel, gaz itp.).
Warunki umowy ze sprzedawcą energii
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde przedsiębiorstwo może negocjować indywidualne warunki umowy ze sprzedawcą energii. Oznacza to, że warto na bieżąco monitorować sytuację na rynku. Dzięki temu można dobrać optymalną ofertę, i zmniejszyć koszt zużycia prądu w firmie. Dużo łatwiej o prowadzenie świadomych negocjacji wtedy, gdy przygotujesz indywidualny profil dobowo-godzinowy dla swojego przedsiębiorstwa. Możesz zrobić to, dzięki naszemu autorskiemu systemowi zarządzania energią AIFLO.
Zwiększone zużycie – to wpływa na cenę
Wśród czynników podbijających cenę energii elektrycznej dla firm na uwagę zasługuje większe, niż deklarowane, zużycie prądu. Każda firma deklaruje zapotrzebowanie na energię. Jeżeli zużycie jest większe, to sprzedawca energii zmuszony jest do zawarcia dodatkowego kontraktu z wytwórcą. Wówczas przedsiębiorca zostanie obciążony dodatkowymi kosztami, które w znaczący sposób wpłyną na ostateczny koszt kilowatogodziny. Co więcej, umowy na zakup energii często zawierają także kary za niewykorzystanie zadeklarowanego wolumenu, co także wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Tania energia dla mniejszych firm
W obliczu trudnej sytuacji rynkowej polski rząd zdecydował się na wprowadzenie programów, które gwarantują niższą cenę prądu dla mniejszych przedsiębiorstw. Zgodnie z przepisami maksymalna cena prądu to 785 zł/ MWh. Obejmuje ona mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, których właściciele przedłożą odpowiednie oświadczenie. Takie działanie może wybranym podmiotom wyraźnie obniżyć koszt energii elektrycznej w trakcie obowiązywania tej formy pomocy państwowej. To tzw. tania energia elektryczna dla mniejszych firm.
Jak obliczyć koszt prądu?
Jak obliczyć koszt prądu we własnym zakresie? W tym celu należy określić realne zużycie energii w ciągu godziny przez wszystkie urządzenia pobierające prąd z sieci. Następnie otrzymany wynik mnoży się przez stawkę za energię elektryczną, która została ustalona w umowie. W ten sposób otrzymuje się koszt zużycia prądu na godzinę. Wynik ten mnoży się przez liczbę godzin, w trakcie których zużycie utrzymuje się na wskazanym poziomie.
Jest to oczywiście najbardziej uproszczony wariant obliczeń. W praktyce występuje znacznie więcej możliwości o dużo wyższym poziomie skomplikowania.
Zarządzaj energią z AIFLO
Aby ułatwić sobie zarządzanie energią elektryczną w firmie i negocjowanie warunków umowy ze sprzedawcami, warto skorzystać z naszego programu AIFLO. To innowacyjny system, który pomoże Ci w określeniu profilu dobowo-godzinowego przedsiębiorstwa oraz pozwoli Ci zredukować rachunki za energię nawet o 26%. Nasze autorskie rozwiązanie opiera się na: bieżącym monitoringu zużycia, analityce danych, raportach oraz opcjach zakupu energii w najkorzystniejszych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z potencjałem AIFLO pod kątem optymalizacji zużycia energii w Twojej firmie.